Yavru Köpek Beslemesi

Yavru Köpek Beslemesi

Yavru Köpek Beslemesi

Yavru köpeğinizin gelişmesi, büyümesi ve bağışıklığının güçlenmesinde beslenme alışkanlıkları çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu yazıda yavru köpeğinizin mutlu ve sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu beslenme alışkanlıkları ve doğru mama seçimi gibi birçok konudaki tavsiyelerimizi paylaşacağız.

 

Yavrular çabuk büyür.

Köpekler doğduktan sonraki ilk birkaç ayda oldukça hızlı geliştikleri için yavru oldukları dönem en çok besine ihtiyaç duydukları dönemdir. Bu dönem köpeğin besin ihtiyaçlarının ilk dönemi olarak adlandırılır ve köpek 5 aylık olduktan sonra köpeğinizin büyüme hızı yavaşlar. Ancak bu olgunluğa erişme süreleri ırktan ırka değişiklik gösterir. Büyük köpek ırkları boy bakımından olgunlaşmalarını daha geç tamamlar; bu köpekler 15-18 aylık olana kadar büyürken küçük köpek ırkları genelde 6. ayda gelişimlerini tamamlar.

 

Köpeğinizin İhtiyaçları

Cins farketmeksizin yavruluk dönemi köpeğinizin enerji, protein ve kalsiyum ihtiyacının en yüksek olduğu dönemdir.

Yavrular, yetişkin kilolarının yarısına ulaşıncaya  kadar, yetişkin bir köpeğin iki katı kadar enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Egzersizle birlikte beslenme, köpeğinizin kemik ve kas yapılarının gelişmesini, yani yetişkinlikte ulaşacağı güç ve boyutunu etkiler.

Eğer köpeğiniz sütten kesilme dönemindeyse yavruyu yavru köpek mamalarına aşamalı olarak, azar azar vererek alıştırın. Peki yavrumuzun sütten kesilme aşaması ne zamandır? Eğer köpeğinizi bir yetiştiriciden aldıysanız büyük ihtimalle sütten kesilmiştir, diğer koşullarda köpekler genellikle 4-8 haftalıkken anne sütüne daha az ihtiyaç duymaya başlar ve sütten kesilme evresine girer.

Sütten kesilme aşamasındaki yavrunuza mama vermeden önce mutlaka en az yarım saat ılık suda bekleterek mamanın yumuşamasını sağlayın, köpeğiniz yine de yemekte zorlanıyorsa mamayı ezip püre haline getirebilirsiniz. Köpeğinize verdiğiniz mamanın sıcak olmamasıma da özen gösterin. Yavru köpeklerin mideleri küçük olduğu için en iyisi onları azar azar ve sık sık beslemektir.

Yavru köpeğinizin büyüme ve gelişme odaklı bir diyete ihtiyacı olduğu için “yavrular için” özel oluşturulan bir diyete uymaları önemlidir.

 

Az ve Sık

Yavru köpeklerin küçük mideleri ve hızlı metabolizmaları vardır. Bu sebeple azar azar ama sık sık beslenmeleri gerekir. Köpeğiniz büyüdükçe gün içerisinde yiyeceği öğün miktarını azaltmalısınız. Mesela 3-4 aylıkken köpeğinize günde 3-4 öğün yemelidir, ve yaklaşık 5-6 aylık olana kadar, zamanla öğün sayısını ginde ikiye düşürmelisiniz.

 

Aşamalı Değişiklikler

Bir diyet seçip uygulamaya başlamadan önce yavru köpeğiniz evinize gelmeden önce kullandığı mamayı birkaç haftalığına kullanmaya devam ederseniz köpeğinizin midesi de rahat eder.

Diyetteki değişiklikleri asla aniden yapmayın. Beslenme bir alışkanlıktır ve beslenmedeki değişiklikler bir süreç olarak yapılmazsa köpeğiniz sindirim sistemi, özellikle mide rahatsızlıkları geçirebilir. Bu sebeple mama türü, miktarı veya herhangi bir değişikliği en az 9 günlük bir süreçte gerçekleştirin.

 

Sağlıklı Ödüller

Obezite köpekler arasında yaygın olan ve genellikle yavrulukta başlayan bir sağlık problemidir. Çeşitli yapı maddeleri içeren, besin değeri yüksek ödül mamaları tercih ederek köpeğinizin obezite riskini azaltabilirsiniz .

Yorum yaz

*Zorunlu Alanlar

Lütfen dikkat: yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.